top of page

МЕТОДИКИ ЛІКУВАННЯ

ЛІКУВАННЯ ВАРИКОЗУ ЛАЗЕРОМ

Ендовенозна лазерна абляція (ЕВЛА), – це безпечний, досить простий спосіб лікування варикозу. Процедура полягає в дії лазера на уражену вену, в результаті чого судинна стінка «склеюється», а вена поступово розсмоктується. Кровопостачання ніг при цьому не пошкоджується, тому що нормальний кровотік забезпечують глибокі вени.

Для проведення лазерного лікування ми використовуємо найсучасніший  лазер з довжиною хвилі 1940 нм, який впливає виключно на змінені судини і не пошкоджує навколишні тканини. Дослідження показали, що цей спектр випромінювання поглинається переважно водою, яка міститься в крові й у тканинах судин. За рахунок цього відбувається більш рівномірний розподіл лазерної енергії, а для ефективної термокоагуляції потрібна менша потужність випромінювання. Крім того, знижується ризик ушкодження венозної стінки і наколишніх структур.

Переваги методики:

1.Чудовий косметичний результат, відсутність рубців.

2. Немає потреби у загальній або спінальній анестезії. Процедура проводиться під місцевим знеболенням. Під контролем УЗД за допомогою місцевої анестезії створюється навколо вени "водяна подушка".

3.Амбулаторність: невелика тривалість процедури та комфорт у післяопераційному періоді. Через 2 години після процедури Ви йдете додому.

4.Повний ультразвуковий контроль під час всієї процедури: весь хід процедури лікар відслідковує за допомогою на УЗД.

5. Відсутність ускладнень, притаманних хірургічній операції (обширні гематоми, пошкодження лімфатичних шляхів).

Реабілітація після ЕВЛА 

Особливі реабілітаційні процедури після видалення вен лазером не потрібні, але запорукою успішного одужання є:

  • носіння якісного компресійного трикотажу II класу компресії впродовж 4 тижнів;

  • обмеження теплових процедур протягом місяця (гарячі ванни, пляж, сауна);

  • уникання тривалого сидіння та стояння;

  • щоденні піші прогулянки тривалістю 1–1,5 години.

Лазерне лікування відрізняється невеликою травматичністю, тому душ можна приймати вже через день після процедури. 

Профілктичний огляд проводиться через 10 днів, 1 місяць після проведеного лікування.

КЛАСИЧНА ФЛЕБЕКТОМІЯ ПРИ ВАРИКОЗНІЙ ХВОРОБІ

Єдиний дієвий метод лікування варикозу на пізніх стадіях хвороби та складних варіантах перебігу – хірургічне втручання.

Перед проведенням будь-якого втручання обов'язково проводимо доплерографію вен нижніх кінцівок, яка допомагає не лише оцінити стан поверхневої та глибокої венозної системи, але й функцію клапанів, наяність тромбів, розташування перфорантних вен та варикозних вузлів, зроюбити передопераційну розмітку.


То  що ж таке флебектомія, кросектомія?

Флебектомія - видалення підшкірної вени шляхом невеликого розрізу в паховій або підколінній ділянці.

Мета операції - усунення  рефлюксу по варикозним венам, роз'єднання поверхневої та глибокої венозної систем. Довжина розрізу - від  двох до докількох сантиметрів. Після перев'язки усіх притоків, перев'язки самої підшкірної вени, проводять стріппинг - видалення стовбуру підшкірної вени за допомогою спеціального зонду. Як правило, флебектомія комбінується з мініфлебектомією на гомілці. Накладаються косметичні шви, пов'язки, еластична компресія кінцівки.

Знеболення - спінальна анестезія.

Кросектомія - оперативне втручання, яке полягає в перев'язці місця впадіння великої підшкірної вени в стегнову, тобто є першим етапом флебектомії, але без видалення стовбуру підшкірної вени.  Знеболення - місцева анестезія.


Реабілітація після флебектомії

  • носіння якісного компресійного трикотажу II класу компресії впродовж 4 тижнів;

  • обмеження теплових процедур протягом місяця (гарячі ванни, пляж, сауна);

  • уникання тривалого сидіння та стояння;

  • щоденні піші прогулянки тривалістю 1–1,5 години.

МІНІФЛЕБЕКТОМІЯ

Мініфлебектомія - видалення варикознозмінених вен через прокол 2 мм, без розрізу. Проводиться під місцевою анестезією за допомогою спеціального інструменту (флебекстрактора типу Вараді), не потребує накладання швів. Тим самим досягається чудовий косметичний ефект, мала травматичність. В клініках Європи здебільшого комбінується разом з ЕВЛА, з флебектомією або використовується як самостійна методика лікування варикознозмінених вен.

ПЕРЕВ'ЯЗКА ПЕРФОРАНТНИХ ВЕН ПІД УЗД КОНТРОЛЕМ

у випадку неспроможності перфорантних вен, під контролем УЗД проводиться місцеве знеболення, прокол шкіри над веною з подальшою перев'язкою неспроможнього перфоранту. У випадку рубцевих змін шкіри - проводиться під контролем УЗД пункція, та введення склерозанту (ехо-склеротерапія), еластична компресія нижньої кінцівки.

СКЛЕРОТЕРАПІЯ

Сучасне лікування варикозної хвороби - це комплексне застосування найбільш ефективних методів, які спрямовані на усунення варикозу та відновлення якості життя нашого пацієнта. Склеротерапія ми використовуємо як самостійний метод так і в комбінації з лазерною абляцією, флебектомією. 

Склеротерапія  ґрунтується на введені в просвіт варикознозміненої вени спеціального препарату-склерозанту. Останній викликає руйнування внутрішньої стінки вени. Для процедури використовуємо єдиний препарат Етоксисклерол (Aethoxysclerol, Німеччина). На протязі 2-6 місяців після склеротерапії формується тонкий сполучнотканинний тяж, повне ж розсмоктування  триває протягом 1 року, що підтверджено гістологічно. Зазвичай проводимо 1 сеанс склеротерапії на 14 днів. В середньому потрібно від 3 до 6 сеансів для кожної ніжки, від 5 до 30 ін'єкцій склерозанту за один сеанс. Косметичний результат лікування проявляється через 6-8 тижнів після закінчення склеротерапії. Триваліше піддаються лікуванню множинні телеангіоектазії і/або ретикулярні вени з великою зоною розповсюдження. Під час сеансу скеротерапії деякі пацієнти відчувають поколювання, слабку печію, тому ми використовуємо найбільш якісні одноразові матеріали (шприци, голки) останнього покоління провідних виробників (Microlance. BogMark, B.Braun). 

Рекомендації після сеансу склеротерапії:

  • провести 30-40 хвилинну (мінімум) прогулянку;

  • виключити гарячу ванну, баню, сауну, а також будь-які теплові та сонячні процедури (зокрема солярій), компреси, масаж ніг, силові фізичні навантаження.

  • утриматись від прийому алкоголю в день сеансу склеротерапії

  • зазвичай, лікувальна компресія (бинт або трикотаж) складає 24 години на протязі перших 5 днів, далі лише в денний час під час усього курсу лікування.

Рекомендуємо проводити сеанси склеротерапії в холодну пору (осінь, зима)​.

Рекомендуємо детально ознайомитись з інструкцією склерозанту щодо можливої побічної дії, протипоказів, особливостей застосування.

ЛІКУВАННЯ ТРОФІЧНИХ ВИРАЗОК

Трофічна виразка – виразка, що не дає позитивної реакції на лікування протягом 3 міс або не загоїлась протягом 12 міс.

Відповідно до статистичних даних на виразки лише венозної етіології страждає 0,6-3% населення. 

Причин формування трофічної виразки - безліч. За­­звичай, виразки кінцівок розцінюються як венозні. Проте, за статистикою, венозна етіологія визначається лише у 50% пацієнтів, а у 10% хворих – виразки артеріального походження, у 20% – змішаного і ще у 20% – патологія виникає з інших причин (Wittens C., Davies A.H., Bakgaard N. et al., 2016).

Більшість дослідників вважають, що виникнення венозних виразок здебільшого пов’язано з неспроможністю перфорантних вен. У той же час у трьох різних дослідженнях (Hanrahan L.V. et al., 1991; Labropoulos N. et al., 1995; Labropoulos N. et al., 1996) продемонстровано, що 74-93% пацієнтів мають недостатність поверхневих вен, а поверхневий патологічний рефлюкс є єдиним порушенням у 17-54% випадків. У 60,3% хворих знаходять неспроможні перфорантні вени у комбінації з іншими, у 59% – визначається неспроможність або оклюзія глибоких вен і лише 5-10% осіб мають ізольовану недостатність перфоратнтних вен.

Тип пошкоджених вен зумовлює вибір підходів до ведення пацієнта.

Згідно з результатами дослідження Effect of Surgery and Compression on Healing and Recurrence (ESCHAR, 2004), компресійна терапія є першим важливим кроком у лікуванні венозних виразок.

Ми широко  використовуємо в своїй практиці такі варіанти компресії як пов’язка Унна (Varolast), чотирьохкомпонентну пов’язку. Доведено, що застосування еластичного бинта не забезпечує належних умов для функціонування м’язової помпи і для ліквідації венозного застою. Згідно з результатами Кокранівського огляду «Компресійна терапія венозних виразок нижніх кінцівок» (S. O’Meara et al., 2012), чотирьохкомпонентні компресійні пов’язки мають перевагу перед іншими видами компресійної терапії щодо більш швидкого загоєння венозної виразки.

Для захисту навколишньої шкіри від виділень із виразки використовуємо стероїдні мазі, цинкову пасту. У разі гнійних виділень місцево застосувуємо антисептики із перевагою препаратів срібла,  бетадину. Некректомія і звичайні пов’язки сприяють прискореному очищенню рани.

Основу лікування венозних виразок становить корекція порушень венозного кровоплину. Для збільшення шансів загоєння виразки використовуємо хірургічний стрипінг або ендовенозну лазерну абляцію разом із компресійною терапією (при цьому перевага надається абляції). За наявності патологічних перфорантів усуваємо шляхом перев'язки. Первинне лікування пошко­джених судин без усунення вертикального рефлюксу є малоефективним.  Пацієнтів із оклюзією або стенозом клубових вен направляємо на ангіопластику зі стентуванням до колег з РКВХ НВМКЦ.

ЛІКУВАННЯ ТРОМБОЗУ ГЛИБОКИХ ВЕН, ПТФХ (ПОСТТРОМБОТИЧНОЇ ХВОРОБИ)

в своїй практиці ми застосовуємо персоналізований підхід до лікування пацієнтів, ґрунтуючись на фактах доказової медицини та міжнародних протоколів лікування. Для діагностики в нашому арсеналі є дуплексне сканування, контрастна флебографія, спіральну томографія. Пацієнтів із оклюзією або стенозом клубових вен направляємо на ангіопластику зі стентуванням до колег з РКВХ (1-ий поверх хірургічного поверху) Головного військового клінічного госпіталю.

ШУНТУВАННЯ/ ПРОТЕЗУВАННЯ ПЕРИФЕРИЧНИХ АРТЕРІЙ

This is your Service description. Use this space to describe what the service entails, benefits for users and any other important information. Have a lot to say? Easily turn any item into a full page by clicking ‘Create a page from this item’ in the edit panel.

КАРОТИДНА ЕНДАРТЕРЕКТОМІЯ

Формування холестеринових бляшок в сонних артеріях - одна з форм системного атеросклерозу, яка рідко зустрічається ізольовано. Як правило, атеросклероз брахіоцефальних артерій, до яких відносяться сонні артерії, поєднується часто з атеросклерозом аорти, коронарних артерій, артерій нижніх кінцівок.

Ключовим моментом у визначенні ступеня  ураження внутрішньої сонної артерії є відсоток звуження (стенозу) її просвіту, по відношенню до нормального просвіту, розташованому за бляшкою. Доведено, що стеноз внутрішньої сонної артерії більш ніж на 70% підвищує ризики розвитку ішемічного інсульту в 5 разів.

Наявність атеросклеротичних бляшок в судинах, що живлять головний мозок, часто важко запідозрити, тому що скарги різноманітні і непостійні. Запідозрити атеросклероз сонних артерій необхідно при наявності факторів ризику (куріння, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, надмірна вага), а також захворювань серця і судин нижніх кінцівок.

На жаль, не існує ліків, здатних «розчинити» бляшки в судинах. Сучасні препарати можуть лише призупинити наростання атеросклеротичних бляшок і зменшити ймовірність утворення тромбів. Основним і єдиним ефективним методом лікування звужень артерій є оперативне втручання. Хірургічне втручання проводиться за наявності суворих показань до операції, яке не замінює лікування системного атеросклерозу.

Одним із можливих способів боротьби зі стенозом (звуженням) внутрішньої сонної артерії є каротидна ендартеректомія.

Під загальним знеболенням  на боковій поверхні шиї (в проекції сонної артерії) проводиться невеликий розріз (6-8 см). Виділяються сонні артерії. Якщо є підозра, що мозок не зможе перенести перетискання сонної артерії - встановлюється тимчасовий шунт, що забезпечує кровопостачання басейну оперується артерії. Артерії пережимаються.

Внутрішню сонну артерію розтинають поздовжньо, видаляють атеросклеротичну бляшку з внутрішньою стінкою судини. Цілісність судини відновлюється безперервним швом. Нитки, що використовувані для швів, тонше 1/10 мм, не розсмоктуються. Після накладення шва на артерію, кровотік відновлюється. Проводиться ушивання рани косметичним швом.

Тривалість операції зазвичай 1-2 години.

Показання до хірургічного лікування атеросклерозу внутрішніх сонних артерій визначає судинний хірург, проте, для успішного виконання операції і мінімізації ризику ускладнень, необхідна злагоджена взаємодія невролога, кардіолога, анестезіолога. У нашому закладі працює саме така команда професіоналів, готових допомогти кожному пацієнту в боротьбі з серцево-судинними захворюваннями. Записавшись на прийом Ви отримаєте вичерпну інформацію про методи сучасної діагностики та лікування захворювань сонних артерій, необхідність і терміни хірургічного втручання.

ПОПЕРЕКОВА СИМПАТЕКТОМІЯ

При відсутності умов до проведення шунтування ураженого атеросклерозом сегменту артерії, при тяжких формах діабетичного ураження артерій гомілок  поперекова симпатектомія є операція вибору. Операція полягає в видаленні ІІ-ІV поперекових гангліїв (нервових вузлів), які відповідають за спазм (звуження) артерії. В більшості випадків, хворий відчуває потепління нижньої кінцівки після проведеного оперативного втручання.

©2021 Авторські права збережено

bottom of page